Zdena Herfortová

Zdena Herfortová vystudovala herectví na JAMU. Do prvního angažmá nastoupila do Mahelovy činohry Státního divadla Brno (1968 – 1992), kde vytvořila řadu stěžejních rolí českého i světového repertoáru. Od 1. 2. 1992 je členkou Městského divadla Brno. V roce 1996 obdržela cenu Thállie za herecký výkon v titulní roli Alžběty Anglické. Významné jsou i její role televizní (Četnické humoresky v ČT), filmové a rozhlasové, dabing.

Vedle herecké práce působí od roku 1976 jako pedagog na brněnské JAMU, kde od roku 1998/1999 vede samostatný ateliér muzikálového herectví. Ráda vzpomíná na tyto role: Julie (Romeo a Julie), Dorotka (Strakonický dudák), Kasandra (Trójanky), Marina (Boris Godunov), Nataša (Vojna a mír), Sofie (Platonov), Agáta (Idiot), Kristina (Smutek sluší Elektře), Golda (Tovje vdává dcery), Eva (Gazdina roba), Marta (Kdo se bojí…), Emilie (Věc Makropulos), Alžběta Anglická, Charlota (Višňový sad), Mossieová (Penzion pro svobodné pány), Valerie (Povídky z Vídeňského lesa), Gibsonová (Naše městečko), Charlotta (Nevyléčitelní),Belinda (Divotvorný hrnec),Katia (Monsieur Amédée), Revoluce (Hra o lásce, smrti a věčnosti…), Raisa Gurmyžská (Les) /nominace na cenu Thálie/, D.Leviová (Hello, Dolly), Bloody Mary (Jižní Pacifik), Chůva (Romeo a Julie), Nováková(Dvě gorily proti mafii), Bubulina (Řek Zorba), Dubská (Naši Furianti).

Ve svém současném angažmá v Městském divadle Brno účinkuje v těchto rolích: Luiza de Histangua (BROUK V HLAVĚ), Paní Hradská (MY FAIR LADY (ze Zelňáku), Brighella hostinská (SLUHA DVOU PÁNŮ), Slečna Schneiderová (CABARET), Lady Bracknellová (JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA).

Rovněž hostuje v inscenacích pražského Divadla Metro TANEC MEZI VEJCI, CARMEN, NEVIDÍM TO ČERNĚ, POSLEDNÍ ŠANCE a v poslední době také hostuje v brněnském Divadle Bolka Polívky a bratislavském Štúdiu LS v inscenaci GARDEROBIÉR /Inspicientka Madge/.

Další informace lze nalézt na webových stránkách Městského divadla Brno www.mdb.cz a Divadla Metro www.divadlometro.cz. Stránky www.volny.cz/zdena.herfortova jsou v současné době v rekonstrukci. Proto se prosím, pokud budete mít jakékoli dotazy, obraťte na níže uvedené kontakty.

Věk: 76
Narození: 8. 10. 1945 , Brno, Československo
Znamení: váhy  

71 se líbí, 13 se nelíbí